קביעת פגישת יעוץ
רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון

הריון הוא אחד מהאירועים המרגשים והמשמעותיים ביותר בחיי זוגות ומשפחות. תקופת ההריון מלווה בציפייה גדולה, חששות ותקוות לעתיד. אולם, לצד כל ההתרגשות, קיימים גם סיכונים ואתגרים רפואיים. רשלנות רפואית בהריון היא תופעה מצערת שבה טעויות, חוסר טיפול הולם או חוסר הסברה מצד הצוות הרפואי עלולים להוביל לנזקים חמורים לאם ולעובר. במאמר זה נפרט על מקרים נפוצים של רשלנות רפואית בהריון, כיצד ניתן להוכיח רשלנות זו מבחינה משפטית, ומתי כדאי לפנות לעורך דין.

מהי רשלנות רפואית בהריון?

רשלנות רפואית בהריון מתייחסת למקרים בהם הצוות הרפואי אינו פועל בהתאם לסטנדרטים המקובלים בתחום הרפואה במהלך ההריון והלידה, וכתוצאה מכך נגרמים נזקים לאם או לעובר. זה יכול לכלול טעויות באבחון בעיות רפואיות בעובר, חוסר מעקב או טיפול נכון, מתן מידע לא מספק להורים, וטעויות במהלך הלידה עצמה. רשלנות רפואית בהריון עלולה להוביל לנזקים פיזיים ונפשיים חמורים ולהשפיע על חיי המשפחה כולה.

מקרים נפוצים של רשלנות רפואית בהריון

אבחון מאוחר או שגוי של בעיות רפואיות בעובר

אבחון מאוחר או שגוי של בעיות רפואיות בעובר הוא אחד המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בהריון. תהליך האבחון במהלך ההריון כולל מגוון רחב של בדיקות שנועדו לאתר בעיות פוטנציאליות בעובר, כגון בדיקות אולטרסאונד, בדיקות דם ובדיקות גנטיות. כאשר האבחון מתבצע בצורה לא נכונה או מאוחרת, ההורים עלולים להחמיץ את האפשרות לקבלת החלטות מושכלות לגבי המשך ההריון. למשל, אי גילוי מומים מולדים כמו תסמונת דאון או מומים לבביים יכול להוביל לכך שההורים יעמדו בפני מציאות קשה ולא צפויה לאחר הלידה. מקרים כאלה יכולים להוביל לתביעות רשלנות רפואית, שבהן נטען כי לולא האבחון השגוי, ההורים היו בוחרים להפסיק את ההריון או לפחות היו מתכוננים טוב יותר להתמודדות עם הצרכים המיוחדים של הילד.

חוסר מעקב רפואי הולם

מעקב הריון סדיר כולל סדרה של בדיקות ומעקב אחר מצבה הבריאותי של האם והתפתחות העובר. כאשר המעקב אינו מסודר או נדרש, יכולות להתגלות בעיות קריטיות מאוחר מדי או לא בכלל. לדוגמה, אי מעקב אחר רמות הסוכר בדם של האם יכולה להוביל להתפתחות סוכרת הריונית בלתי מאובחנת, אשר עלולה להשפיע לרעה על בריאות העובר והאם כאחד. בנוסף, מעקב לקוי עלול להחמיץ סימנים של רעלת הריון, מצב רפואי חמור הדורש טיפול מיידי. הרופאים נדרשים לשים לב לכל תלונה של האם, לבצע בדיקות נדרשות ולפעול בהתאם לממצאים. במקרים של חוסר מעקב רפואי הולם, ההורים יכולים להגיש תביעה על רשלנות רפואית, בטענה שאם היה נעשה מעקב נכון, ניתן היה למנוע את הנזקים שנגרמו.

מתן טיפול רפואי לא נכון

טיפול רפואי במהלך ההריון כולל מתן תרופות, הנחיות תזונתיות וטיפול במצבים רפואיים שונים של האם. כאשר הרופאים נותנים טיפול לא מתאים או מתעלמים ממצבים רפואיים חשובים, הדבר יכול להוביל לנזקים חמורים לאם ולעובר. למשל, מתן תרופות לא מתאימות שעלולות להזיק לעובר, חוסר במתן טיפול נדרש למצבים כמו סוכרת הריונית או יתר לחץ דם, יכולים להוביל לסיבוכים משמעותיים. בנוסף, חוסר התייחסות לתלונות של האם על כאבים או תסמינים חריגים עלול להחמיר מצבים רפואיים ולהוביל לנזק בלתי הפיך.

אי זיהוי או טיפול מאוחר בזיהומים

זיהומים כמו זיהומים בדרכי השתן, טוקסופלזמוזיס, וירוסים שונים ואפילו מחלות מין יכולים להשפיע לרעה על מהלך ההריון והתפתחות העובר. כאשר הרופאים אינם מזהים את הזיהומים בזמן או אינם מטפלים בהם בצורה נכונה, הזיהום יכול להתפשט ולהחמיר. לדוגמה, זיהום בדרכי השתן שלא מטופל יכול להוביל ללידה מוקדמת, דלקת קרומים או פגיעה ישירה בעובר. בנוסף, זיהומים כמו טוקסופלזמוזיס יכולים לגרום למומים מולדים קשים אם אינם מטופלים כראוי. מקרים כאלה יכולים להוביל לתביעות רשלנות רפואית, כאשר נטען שהרופאים לא ביצעו את הבדיקות הנדרשות או לא התייחסו לתסמינים בזמן.

טעויות בניהול הלידה

ניהול הלידה כולל קבלת החלטות קריטיות בזמן אמת, כגון האם לבצע ניתוח קיסרי, שימוש במכשור רפואי כמו ואקום או מלקחיים, וטיפול במצבי חירום במהלך הלידה. כאשר הרופאים מקבלים החלטות שגויות או אינם פועלים במהירות הנדרשת, הדבר יכול להוביל לסיבוכים כגון פגיעות מוחיות בעובר, פגיעות פיזיות לאם, ואפילו מוות. למשל, אי ביצוע ניתוח קיסרי בזמן במקרה של מצוקה עוברית עלול להוביל לנזק מוחי לעובר עקב חוסר חמצן. טעויות בניהול הלידה כמו רשלנות רפואית בלידת ואקום עלולות להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית, כאשר ההורים טוענים שהטיפול הלא נכון בזמן הלידה גרם לנזק בלתי הפיך.

 

רשלנות רפואית בהריון

 

איך מוכיחים רשלנות רפואית בהריון?

הוכחת רשלנות רפואית היא תהליך מורכב הדורש איסוף והצגת ראיות מדויקות ומפורטות. ראשית, יש לאסוף את כל התיקים הרפואיים של האם והעובר, כולל דוחות בדיקות, תיעוד מעקב הריוני, תוצאות בדיקות גנטיות וכל מידע רלוונטי נוסף. לאחר איסוף המסמכים, נדרש לבדוק האם היה כשל בתהליך הרפואי, כגון אבחון שגוי או מאוחר, חוסר מעקב הולם, או מתן טיפול רפואי לא נכון. חשוב להראות שהרופאים או אנשי הצוות הרפואי לא פעלו בהתאם לסטנדרטים המקובלים בתחום הרפואה, ושיש קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם לאם או לעובר. לצורך כך, יש לפנות למומחים רפואיים שיחוו דעתם על המקרה ויתמכו בטענה שהיתה רשלנות רפואית. דעותיהם המקצועיות של המומחים ישמשו כחיזוק משמעותי בתביעה. בנוסף, יש להציג ראיות לכך שאם הרשלנות לא היתה מתרחשת, הנזק שנגרם היה נמנע. תהליך זה כולל לרוב קבלת חוות דעת משפטיות ורפואיות, ולעיתים אף תצהירים ועדויות של ההורים והעדים הרלוונטיים. כל אלה יחד יוצרים תמונה מקיפה שתסייע בהוכחת הרשלנות בבית המשפט.

התיישנות התביעה ברשלנות רפואית בהריון

תקופת ההתיישנות לתביעות רשלנות רפואית בהריון היא נושא חשוב שיש לקחת בחשבון בעת הגשת תביעה. באופן כללי, תקופת ההתיישנות ברשלנות רפואית היא שבע שנים מהמועד שבו נגרם הנזק או מהמועד שבו התגלה הנזק. כלומר, אם נולד ילד עם מום שניתן היה לאבחן במהלך ההריון ולא אובחן בשל רשלנות רפואית, ההורים יכולים להגיש תביעה עד שבע שנים לאחר לידת הילד או מרגע גילוי המום, במידה ולא היה ניתן לגלותו מיד לאחר הלידה. יחד עם זאת, במקרים שבהם מדובר בתביעת נזקי גוף של קטין, תקופת ההתיישנות מתחילה לרוץ מהיום שבו מלאו לו 18 שנים, כלומר יש לו עד גיל 25 להגיש את התביעה. חשוב לציין שההתיישנות עשויה להשתנות בהתאם לנסיבות המיוחדות של כל מקרה, ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית מיד לאחר גילוי הנזק. עיכוב בפנייה לעורך דין יכול לגרום לאיבוד זכויות תביעה בשל התיישנות, ולכן חשוב להיות מודעים למגבלות הזמן ולפעול בהתאם.

מתי כדאי לפנות לעורך דין?

מומלץ לפנות לעורך דין מוקדם ככל האפשר, מיד כאשר מתעורר חשד כי נעשתה רשלנות רפואית. עורך הדין יוכל לסייע באיסוף והערכת החומר הרפואי הרלוונטי, ובקבלת חוות דעת מקצועיות ממומחים רפואיים. כמו כן, עורך הדין יוכל להנחות את ההורים לאורך כל תהליך התביעה, כולל הגשת התביעה, ייצוג בבית המשפט וניהול מו”מ עם הגורמים המעורבים. פנייה מוקדמת לעורך דין יכולה לסייע במניעת אובדן זכויות תביעה עקב התיישנות, ובמקרים רבים תורמת להגדלת סיכויי ההצלחה בתביעה. בנוסף, עורך הדין יוכל לספק ייעוץ משפטי והכוונה לגבי הסיכויים והסיכונים של התביעה, וכן לעזור להורים להבין את התהליך המשפטי והמשמעויות המשפטיות של כל שלב. ככל שהפנייה לעורך הדין נעשית מוקדם יותר, כך ניתן לנהל את המקרה בצורה יעילה וממוקדת יותר, ולמקסם את הסיכויים לקבלת פיצויים על הנזקים שנגרמו בשל הרשלנות הרפואית.

עלויות – שכר טרחה של עורך דין רשלנות רפואית

עלות שכר הטרחה של עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יכולה להשתנות בהתאם למורכבות המקרה, הניסיון והמוניטין של עורך הדין, וכן בהתאם להסכם העבודה הנחתם בין הצדדים. בדרך כלל, שכר הטרחה בתביעות רשלנות רפואית מתבסס על שילוב של תשלום בסיסי קבוע ואחוזים מהפיצוי שייפסק, אם ייפסק. התשלום הבסיסי הקבוע מכסה את עלויות ההכנה והטיפול בתיק, כולל איסוף חומרים רפואיים, קבלת חוות דעת ממומחים, והגשת התביעה. אחוזי הפיצוי שנגבים יכולים לנוע בין 20% ל-30% מסכום הפיצוי שייפסק, כאשר סכום זה נגבה רק במקרה של הצלחה בתביעה. ישנם משרדים המציעים שירותי ייעוץ ראשוני ללא תשלום, דבר המאפשר להורים לקבל הערכה ראשונית על סיכויי התביעה ועלויותיה. חשוב להבהיר את כל תנאי התשלום והעלויות מראש ולהחתים על הסכם שכר טרחה מסודר, כדי למנוע הפתעות בהמשך הדרך.

לסיכום

רשלנות רפואית בהריון היא נושא מורכב ורגיש, שמחייב התייחסות מקצועית ומקיפה. במהלך ההריון, כל טעות באבחון, במעקב, בטיפול או במתן מידע עלולה לגרום לנזקים חמורים לאם ולעובר, ולהשפיע על חייהם בצורה משמעותית. המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בהריון כוללים אבחון מאוחר או שגוי של בעיות רפואיות בעובר, חוסר מעקב רפואי הולם, מתן טיפול רפואי לא נכון, אי זיהוי או טיפול מאוחר בזיהומים, טעויות בניהול הלידה וחוסר הסברה ומתן מידע לא מספק להורים. על מנת להבטיח שמקרים כאלה לא יחזרו על עצמם, חשוב שההורים יהיו מודעים לזכויותיהם ולדרכי הפעולה המשפטיות הזמינות להם. פנייה לעורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית מוקדם ככל האפשר תסייע להבטיח שהמקרה יטופל בצורה המקצועית ביותר, ותגדיל את הסיכויים לקבלת פיצויים הולמים על הנזקים שנגרמו.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עורך דין רשלנות רפואית, חייגו למשרד 03-6954642 או השאירו פרטים כאן.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: