קביעת פגישת יעוץ
רשלנות רפואית קרע בלידה
אהובה טיכו 28.05.24 רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בקרע בלידה

לידה היא אירוע שמח ומרגש, אך לעתים היא יכולה להפוך לחוויה טראומטית כתוצאה מרשלנות רפואית. אחת התופעות הקשות שעלולות להתרחש היא קרע בלידה שלא טופל כראוי. אם חוויתן קרע שגרם לכן לכאבים ממושכים, בעיות בתפקוד ואף פגיעה נפשית – ייתכן שהייתן קורבן לרשלנות רפואית חמורה. חשוב שתדעו שאתן לא לבד, וייתכן שאתן זכאיות לקבל פיצוי. המשיכו לקרוא כדי לגלות כיצד תזהו שנגרמה לכן רשלנות רפואית בקרע בלידה ומה הצעדים שעליכן לנקוט.

מהי רשלנות רפואית בקרע בלידה?

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר הצוות הרפואי לא פועל בהתאם לסטנדרט המקובל בתחום הרפואה, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל. קרע בלידה הוא קרע בדופן הנרתיק או פי הטבעת שעלול להתרחש במהלך לידה. רשלנות רפואית בקרע בלידה יכולה לכלול מצבים כגון:

 • אי-זיהוי של קרע משמעותי הדורש תיקון
 • אי-ביצוע תיקון נאות של הקרע
 • שימוש בטכניקת תפירה לא מתאימה או חומרי תפירה לא ראויים
 • מעקב לא מספק אחר החלמת הקרע לאחר הלידה

כאשר מתרחשת רשלנות רפואית בקרע בלידה, הדבר עלול להוביל לסיבוכים משמעותיים עבור היולדת, כולל כאב מתמשך, זיהומים, בעיות בתפקוד הנרתיק והחלמה ממושכת.

מהם הגורמים לקרע בלידה?

ישנם מספר גורמים שיכולים להעלות את הסיכון לקרע בלידה, ביניהם:

 • משקל לידה גבוה של העובר (מעל 4 ק”ג)
 • לידה מכשירנית (רשלנות רפואית בלידת ואקום או לידת מלקחיים)
 • לידה מהירה מאוד או ממושכת מאוד
 • חוסר ניסיון או מיומנות של הצוות המיילד
 • מנח לא נכון של העובר (כגון מנח עכוז)
 • רקמות חלשות או לא גמישות באזור הפרינאום של האישה
 • פעולות מיותרות כמו חיתוך חיץ שלא לצורך

חשוב לציין שלעיתים גם כאשר כל הגורמים הללו לא מתקיימים, עדיין עלול להיגרם קרע בלידה. יחד עם זאת, נוכחות של כמה מהגורמים הללו בהחלט מעלה את הסיכון המשמעותי לקרע בזמן הלידה, ועל הצוות הרפואי לקחת זאת בחשבון ולנקוט משנה זהירות במקרים כאלה.

מהן ההשלכות של רשלנות רפואית בקרע בלידה?

רשלנות רפואית בקרע בלידה עלולה לגרום להשלכות פיזיות ונפשיות משמעותיות על האישה. קרע שלא אובחן או טופל כראוי עלול להוביל לכאב מתמשך באזור החיץ, בעיות בתפקוד מיני, אי נוחות בישיבה וביציאות ואף קשיי שליטה על הסוגרים. הפגיעה הפיזית יכולה להשפיע לרעה על איכות החיים והתפקוד היומיומי של האישה לאורך זמן. בנוסף, החוויה הטראומטית של הקרע והסבל הנובע ממנו עלולים להוביל לנזק ומצוקה נפשית, דיכאון, חרדה ופגיעה בדימוי העצמי. חשוב להדגיש כי הטיפול הלא מספק בקרע עקב רשלנות רפואית מעצים את הכאב הפיזי והנפשי ופוגע משמעותית באיכות החיים של האישה.

 

רשלנות רפואית קרע בלידה

 

איך תדעו אם התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכן?

כדי לאבחן האם התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכן, יש לבצע מספר פעולות. ראשית, יש לבדוק ביסודיות את הרשומות הרפואיות של היולדת, הכוללות את דו”ח הלידה, סיכומי מעקב ההיריון, ותיעוד הטיפול שניתן לאחר הלידה. בנוסף, רצוי להיוועץ עם מומחה מתחום הגינקולוגיה והמיילדות שיוכל לחוות את דעתו המקצועית על המקרה. המומחה יבדוק האם הטיפול שניתן ליולדת תאם את הסטנדרט המקובל והנהלים המחייבים במקרה של קרע בלידה. בחינת הממצאים והשוואתם לפרוטוקול הטיפולי יאפשרו לקבוע האם אכן נפל פגם בטיפול שהוענק ליולדת ואם מדובר ברשלנות רפואית שגרמה לסבל מיותר.

מה עושים במקרה של חשד לרשלנות רפואית בקרע בלידה?

במקרה של חשד לרשלנות רפואית בקרע בלידה, יש לפעול לפי השלבים הבאים:

 1. פנייה לייעוץ משפטי מקצועי המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית. עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית יוכל להעריך את סיכויי התביעה ולכוון את ההליכים המשפטיים.
 2. איסוף ובדיקה מעמיקה של התיק הרפואי המלא, כולל הרשומות הרפואיות, בדיקות, ממצאים והערות הצוות הרפואי.
 3. השגת חוות דעת מרופא מומחה בתחום, שיבדוק את הממצאים הרפואיים וייתן דעה מקצועית לגבי סטנדרט הטיפול שניתן והאם התקיימה רשלנות.
 4. הגשת תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט, בליווי עורך הדין ובהתבסס על הראיות והעדויות שנאספו. התביעה תפרט את הנזקים שנגרמו ותדרוש פיצוי הולם.
 5. ניהול ההליך המשפטי עד לקבלת פסק הדין, תוך הצגת טיעונים משכנעים, עדויות מומחים ומיצוי הזכויות המגיעות לתובעת במקרה של הוכחת הרשלנות הרפואית.

מה הסיכויים לזכות בתביעת רשלנות רפואית על קרע בלידה?

כדי לזכות בתביעה, יש להוכיח כי הרופא או הצוות הרפואי התרשלו ולא נקטו בצעדים הנדרשים על פי הסטנדרטים הרפואיים המקובלים, וכי הרשלנות הזו גרמה לנזק. הקושי המרכזי בתביעת רשלנות רפואית הוא בהוכחת הקשר הסיבתי בין הרשלנות לנזק. על פי נתונים סטטיסטיים, כ-25% מתביעות הרשלנות הרפואית בישראל מסתיימות בפשרה או בפסק דין לטובת התובע. עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו והסיכויים להצלחה משתנים בהתאם לנסיבות הספציפיות

סיכום

קרע בלידה שטופל באופן לקוי עקב רשלנות רפואית עלול להשאיר נזקים פיזיים ונפשיים לאורך שנים. אם אתן חושדות שנגרם לכן נזק שכזה בעקבות רשלנות, אל תוותרו על זכויותיכן. פנו עוד היום לייעוץ וקבלת הערכה ראשונית של סיכויי התביעה. תביעה כזו לא רק תסייע לכן למצות את זכויותיכן, אלא תסייע למנוע מקרים חמורים שכאלו בעתיד.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עורך דין רשלנות רפואית באבחון טרום לידה, חייגו 03-6954642 או השאירו פרטים כאן.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: