קביעת פגישת יעוץ
רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

רשלנות רפואית בטיפול פוריות

הרצון להביא ילדים לעולם הוא רצון ושאיפה לרוב רובו של המין האנושי, אך למרבה הצער כ-10% מהזוגות המנסים כיום להרות, יסבלו על פי הסטטיסטיקה מהמצב המוגדר ברפואה כבעיית פריון.

טיפולי פוריות חדשניים הינם הכלי העיקרי המאפשר לרפואה המודרנית להעניק פתרון למצב של חוסר פוריות, ומעניקים אפשרות לנשים עקרות (וגם לגברים) להגשים את חלומן להיות אימהות ולתת חיים.

עם זאת, לצד ההתקדמות המרשימה של טיפולי הפוריות השונים בשנים האחרונות, לא כל תהליך כזה אכן מסתיים בהריון תקין, תינוק בריא ותא משפחתי שלם ומאושר.

הסיכונים המצויים בטיפולי פוריות הם רבים ומקרי הרשלנות הרפואית עשויים להתרחש בכל אחד מן השלבים הכרוכים בהם.

בין הסיכונים השונים בטיפולי פוריות ניתן למנות פגיעה בשחלות או ברחם, שגיאה במינוני תרופות ותגובות שונות של הגוף לתרופות אלה, סיבוכים בהריון שלאחר טיפולי פוריות ועוד.

בבריטניה אף אירעו מקרים בהם הושתלו עוברים של אישה אחת ברחמה של אישה אחרת ובארץ פורסמו מקרים בהם נלקחו ביציות ממטופלות ללא ידיעתן (“פרשת הביציות”).

לכישלון מחיר פיזי ורגשי כבד, ובמידה והוא נובע מעיקרו כתוצאה של רשלנות רפואית, יש מקום לבחינת האפשרות להגשת תביעה כנגד הגוף המטפל בגין אותה רשלנות.

יש כיום מגוון סוגים של טיפולי פוריות שניתן להיעזר בהם.

הרופא יכול לייעץ למטופלים על ניתוח, תרופות, טיפולים להשבחת זרע או טיפולי הפריה, כולל הפריה חוץ גופית (IVF) והפריה שאינה חוץ גופית וכן טיפולי PGD.

השלבים של טפיולי פוריות

  • שלבי טיפולי הפוריות כוללים בין היתר:
    טיפול ב”איקקלומין” – זהו בד”כ השלב הראשון בטיפולי פוריות, אלו כדורים לגרימת ביוץ, כאשר הביוץ נדיר או שאינו קיים בכלל.התרופה מסופקת בצורת טבליות לבליעה וניתן גם כאשר קיימת ירידה בספירת הזרע או כאשר קיימות בעיות פוריות על רקע שאינו ודאי.
  • זריקות הורמונליות- השלב השני הוא מתן זריקות הורמונליות אשר כל מטרתן היא לשם עידוד צמיחת זקיקים בשחלות ולהבשלת ביציות.
  1. ישנם שני סוגים של תכשירים הורמונליים מסוג זה:

    הסוג ראשון המופק על ידי זיקוק של החומר משתן של נשים לאחר גיל הבלות – בקבוצה זו נכללות התרופות: פרגונל, מטרודין, הומגון.
  2. הסוג השני מיוצר בשיטות של הנדסה גנטית.

בקבוצה זו נכללות התרופות: גונל F, פיוריגון.

הפרייה חוץ גופית (IVF) – ידועה גם בשמה כ”הפרייה מלכותית” ו-“הפריית מבחנה” הינה אחת מן הטיפולים השכיחים ביותר בקרב טיפולי הפוריות המתקדמים.

בתהליך ההפרייה החוץ גופית הצוות הרפואי מבצע שאיבת ביציות מגוף האישה ומבצע “פגישה” יזומה עם תאי הזרע ומפרה אותם בתנאי מעבדה, כאלטרנטיבה למקום המפגש הטבעי שלהם – בחצוצרות גוף האישה.

לאחר ההפרייה מחדיר הצוות הרפואי את העובר אל הרחם, תוך מתן טיפול הורמונאלי תומך.

טיפולי PGD – אבחון גנטי טרום השרשה – שיטה חדשה שפותחה מאפשרת לראשונה לבצע בדיקה של העובר במעבדה – בטרם יוחזר לרחם אימו – כלומר עוד לפני שהעובר השתרש ברחם ונוצר ההיריון.

המטרה של הטיפול היא לבצע אבחון גנטי טרום השרשתי בתא בודד שהוסר מן העובר עצמו והחזרה לרחם רק עוברים שנבדקו בתנאי המעבדה ונמצאו תקינים.

טיפולי פוריות בראי הפסיקה המשפטית: הסכמה מדעת וטיפול רשלני כושל בטיפולי הפריה מלאכותית

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות – הסכמה מדעת:

הסכמה מדעת היא זכותו של המטופל לאחר שקיבל לידיו את מלוא המידע הרפואי מידי הרופא המטפל – לקבל החלטות, בצורה חופשית ומושכלת בנוגע לטיפול הרפואי שעתיד לקבל.

בענייננו, כאשר אישה עומדת לקראת תהליך של טיפולי פוריות, קיימת חשיבות עליונה להסברים המלאים והמקיפים של הרופא המטפל אודות ההליך והסיכונים הכרוכים בו.

מחובתו של הרופא המטפל להציג למטופלת את הסיכונים הנלווים בביצוע ההליך הרפואי דנן באופן ובצורה כזאת שתאפשר לה לקבל החלטה מודעת בכל הנוגע להליך הטיפולי.

במצב שבו לא נתנה הסכמה מדעת, משמע לא הוצגו למטופלת (טרם עברה את ההליך) מלוא הסיכונים הכרוכים בטיפול, קמה עילה לתביעה ברשלנות רפואית, זאת מהסיבה כי המטופלת לא העריכה את הסיכונים ו/או הסיבוכים שתאלץ להתמודד עימם לאחר הטיפולים ולעיתים אף במהלכם.

טיפול רשלני כושל בטיפול פוריות:

לא כל טיפול פוריות שמסתיים בכישלון בהכרח יוביל לתביעת רשלנות רפואית.

אולם אם הוכח כי הטיפולים שהוענקו התנהלו באופן רשלני, וכי הוכח קשר סיבתי מלא בין הרשלנות לבין אי הצלחת הטיפול, הרי שישנו מקום לתביעת רשלנות רפואית ולקבלת פיצויים (אשר כוללים את ההוצאות הכספיות של המטופל/ת, עוגמת הנפש וכן נזקיה בעקבות הטיפול הרשלני).

חשוב לציין, כי אי הפניה לבדיקות חיוניות בטרם התחלת הטיפולים (ובשל כך, בדומה למקרי רשלנות הרפואית בהריון, נגרם סיכון/נזק משמעותי לבריאות המטופל ו/או אשר הובילו לכישלון טיפולי הפוריות) יובילו גם הם לתביעת רשלנות רפואית.

בכל מקרה של רשלנות מומלץ להתייעץ עם עורך דין לרשלנות רפואית.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: