קביעת פגישת יעוץ
עוד רשלנות רפואית באי אבחון שליה נעוצה
Daniel 20.07.23 רשלנות רפואית

הוכחת רשלנות רפואית

הוכחת רשלנות רפואית הינה מלאכת מחשבת, המצריכה את מיומונתיו של עורך הדין בעל מומחיות משפטית וניסיון רב בשטח – עו”ד ד”ר אהובה טיכו. במאמר זה נבין מה נדרש עבור הוכחת רשלנות רפואית, מהן יסודות עוולת הרשלנות ומה אתם צריכים לעשות כדי להצליח בתביעת הרשלנות הרפואית שלכם. רוצים לדעת עוד? המשיכו לקרוא וגלו כיצד לקבל את הכסף שכל כך מגיע לכם.

מהי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית הינה מקרה פרטי של עוולת הרשלנות. עוולת הרשלנות מוגדרת בסעיף 35 לפקודת הנזיקין באופן הבא:
“עשה אדם מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או לא עשה מעשה שאדם סביר ונבון היה עושה באותן נסיבות,
או
שבמשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות – הרי זו התרשלות;
ואם התרשל כאמור ביחס לאדם אחר, שלגביו יש לו באותן נסיבות חובה שלא לנהוג כפי שנהג, הרי זו רשלנות, והגורם ברשלנותו נזק לזולתו עושה עוולה.”
החוק קובע, אם כן, כי עוולת הרשלנות מתגבשת כאשר אדם עושה מעשה שלא היה סביר שיעשה וכתוצאה מכך נפגע אדם, או כאשר בעל מקצוע לא עומד ברף המיומנות המצופה ממנו ובשל התרשלות זו נפגע אדם. במקרים בהם מתגבשת עוולת רשלנות, הניזוק יכול לתבוע את הרשלן ולקבל ממנו פיצויים בעד הנזק שנגרם לו.
אם כן, רשלנות רפואית קורית כאשר רופא לא עומד בסטנדרט המצופה ממנו ואי העמידה בסטנדרט הובילה לפגיעה בפציינט שלו. כמובן שרשלנות רפואית יכולה להתבצע לא רק על ידי רופאים, אלא כפי שנראה להלן גם על ידי יתר הצוותים הרפואיים ואף בית החולים עצמו עלול להיות מואשם ברשלנות רפואית.

יסודות העוולה

עוולת הרשלנות מושתתת על 3 יסודות – יסוד ההתרשלות, יסוד הנזק ויסוד הקשר הסיבתי. נפרט בקצרה אודות כל אחד מהיסודות הללו, ביחס לרשלנות הרפואית.

התרשלות

סעיף החוק שהוצג קובע כי התרשלות של בעל מקצוע קורית כאשר הוא לא משתמש במיומנות שמצופה ממנו להשתמש בה או לא נהג בזהירות כפי שמצופה ממנו. לאור זאת, בחינת ההתרשלות תיעשה בהתאם לסטנדרט המצופה מהרופא. עורך דין רשלנות רפואית יוכיח כי הרופא לא נהג בסטנדרט המצופה ממנו ובכך הוא התרשל.
התרשלות של רופאים יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים. רופא משפחה שלא הפנה מטופל למיון למרות שהתסמינים הצביעו על כך, רופא מנתח שלא היה זהיר מספיק בניתוח או רופא מומחה שלא אבחן נכונה מחלה כלשהי הם רק חלק קטן מהמקרים בהם רופאים עלולים להתרשל.
אחות מיילדת שלא קראה לרופא כשהיה צריך, התרשלה אף היא התרשלות רפואית. בית חולים שלא שמר על סביבה סטרילית, התרשל במילוי תפקידו.
נסיבות אלו ואחרות הן אלו המגבשות את יסוד ההתרשלות בעוולת הרשלנות הרפואית. הוכחת רשלנות רפואית תלויה בהוכחת התרשלות. עורך הדין יוכיח כי אכן הצוותים הרפואיים לא עמדו בסטנדרט המצופה מהם.

מהו הסטנדרט המצופה?

נשאלת השאלה, מהו הסטנדרט “הסביר” המצופה מרופאים. בפסק דין ע”א 3059/90 שטרן נ’ ביה”ח שיבא, דן בית המשפט בשאלה זו וקבע שני עקרונות חשובים. הרף המינימלי המצופה, הוא זה של הרופא הממוצע בישראל. לכן, אם הנחיות משרד הבריאות קובעות למשל כי בהימצא תסמינים מסוימים יש להפנות אדם לבדיקת M.R.I והרופא שלכם לא הפנה אתכם לבדיקה שכזו, הרי שהוא התרשל במילוי תפקידו.
בנוסף, פסק הדין קובע כי על רופאים הפועלים באופן כללי בסטנדרט גבוה יותר, מוטלת החובה לנהוג בהתאם לאותו הסטנדרט המצופה מהם באופן אישי. לכן, אם מוסד מסוים נוהג לבצע בדיקות מקיפות יותר ואחד הרופאים לא ביצע את אותן בדיקות, הרי שהוא התרשל למרות שזהו לא הסטנדרט הממוצע בארץ.

נזק וקשר סיבתי

כדי להוכיח רשלנות רפואית לא מספיקה הוכחת ההתרשלות. על עורך דין רשלנות רפואית להוכיח כי נגרם ללקוח שלו נזק, כתוצאה מאותה התרשלות. זאת ועוד, על עורך דין רשלנות רפואית להראות כי ללא ההתרשלות, לא היה נגרם הנזק. זוהי הוכחת הקשר הסיבתי – אם לא הייתה קורית ההתרשלות, הנזק לא היה נגרם.

צורך להוכיח כוונה?

לקוחות רבים תוהים האם יש צורך להוכיח כוונה מצד הצוותים הרפואיים. התשובה היא – חד משמעית לא! עוולת הרשלנות לא תלויה בכל יסוד נפשי שהוא, כלומר כוונת זדון מצדו של הרופא, ואף אם הרופא באמת ובתמים ניסה להיטיב עם המטופל אך הוא התרשל בעבודתו, הרי שיתגבשו יסודות עוולת הרשלנות וניתן יהיה להוכיח רשלנות רפואית.

עורך דין רשלנות רפואית

עורך דין רשלנות רפואית ייעזר בכל העקרונות שהוצגו, ועל בסיסם יוכיח רשלנות רפואית במקרה שאירע לכם. הוכחת רשלנות רפואית בפועל, נחלקת לשתיים – הוכחת היסודות העובדתיים של העוולה והוכחת היסודות המשפטיים שלה.
הוכחת היסודות העובדתיים מושתתת במידה לא מבוטלת על חוות דעת רפואיות, המצביעות על כך שהרופא שלכם לא פעל בסטנדרט המצופה ממנו. הוכחת היסודות המשפטיים נסמכת על תקדימים משפטיים והוראות חקיקה המוכיחות כי הנסיבות אכן מגבשות את יסודות העוולה ומצדיקות פיצוי משמעותי.

עו”ד ד”ר אהובה טיכו

נפגעתם מרשלנות רפואית? פנו לעו”ד רשלנות רפואית לקבלת הפיצויים המגיעים לכם. כדי שאכן תקבלו את הפיצויים, תוך זמן סביר ובהיקף משמעותי, יש לפנות אל עורכי הדין הטובים ביותר בתחום. עו”ד ד”ר אהובה טיכו הינה עו”ד מומחית המתמחה בתיקי רשלנות רפואית ובעלת עשרות שנות ניסיון בתחום. עו”ד טיכו ייצגה מאות לקוחות מרוצים – פנו אליה, והצטרפו לסיפור ההצלחה שלנו.

 

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: