קביעת פגישת יעוץ
רשלנות רפואית בפג
אהובה טיכו 23.05.24 רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בפגים

התינוק שלכם יקר לכם מכל, וכהורים, אתם רוצים להבטיח את בריאותו ושלומו בכל מחיר. אך מה קורה כאשר הצוות הרפואי שאמור לדאוג לו מתרשל בתפקידו? במאמר זה נדון ברשלנות רפואית בפגים – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני הגשת תביעה.

מהי רשלנות רפואית בפגים?

רשלנות רפואית בפגים היא מצב בו צוות רפואי לא מספק טיפול הולם ותקין לתינוק פג, באופן שעלול לגרום לו לנזקים בריאותיים חמורים ובלתי הפיכים. רשלנות זו מתרחשת כאשר הצוות הרפואי אינו עומד בסטנדרטים המקצועיים המקובלים בטיפול בפגים, ובכך מסכן את שלומם ובריאותם של התינוקות הפגיעים והזקוקים לטיפול מיוחד. חשוב להבין כי רשלנות רפואית בפגים עלולה להוביל לפגיעות קשות ומתמשכות בתינוק, ולכן יש לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע אותה.

מהם הגורמים העיקריים לרשלנות רפואית בפגים?

ישנם מספר גורמים שכיחים העלולים להוביל לרשלנות רפואית בטיפול בפגים:

 • אי ביצוע בדיקות הריון ומעקב הריון נאות, המאפשרים זיהוי בעיות אפשריות מוקדם ככל האפשר
 • אי זיהוי מצוקת עובר במהלך הלידה, מצב מסכן חיים הדורש התערבות מידית
 • רשלנות רפואית בלידה הכוללת שימוש לא נכון במכשור רפואי בזמן הלידה, כגון מכשירי ואקום או מלקחיים, העלול לגרום לפגיעות בתינוק
 • טעויות באבחון מצבים רפואיים של הפג לאחר הלידה, הגורמות לעיכוב במתן הטיפול המתאים

על הצוות הרפואי מוטלת האחריות לנהוג בהתאם לסטנדרטים המקצועיים המחמירים ביותר בכל הנוגע לטיפול בפגים, שכן מדובר באוכלוסייה פגיעה ורגישה במיוחד. התרשלות בכל אחד מהשלבים הקריטיים הללו יכולה להוביל לפגיעה משמעותית בבריאות הפג ובהתפתחותו העתידית.

מהם הסימנים המעידים על רשלנות רפואית בפגים?

רשלנות רפואית בפגים עלולה לגרום למגוון רחב של נזקים ותסמינים אצל התינוק הפגוע, אשר לעיתים מתגלים רק בשלבים מאוחרים יותר של ההתפתחות. בין הסימנים הנפוצים המעידים על פגיעה מרשלנות רפואית בפגים ניתן למצוא:

 • פגיעות מוחיות, כגון שיתוק מוחין, פגיעה קוגניטיבית והפרעות התפתחותיות
 • בעיות ראייה ואף עיוורון
 • פגיעה בתפקודי הנשימה ובעיות ריאתיות
 • ליקויי שמיעה
 • בעיות במערכת העיכול והתזונה
 • עיכובים התפתחותיים וקשיים מוטוריים

חשוב להיות ערניים לתסמינים חריגים אצל הפג ולהתייעץ עם רופא מומחה במידת הצורך, שכן זיהוי מוקדם של הבעיות עשוי להיות קריטי להתפתחות התינוק ולמיצוי הזכויות במקרה של רשלנות רפואית.

 

רשלנות רפואית בפגים

 

מה לעשות במקרה של חשד לרשלנות רפואית בפג?

במקרה של חשד לרשלנות רפואית בפג, על ההורים לנקוט בצעדים הבאים:

 1. פנייה לרופא מומחה לקבלת חוות דעת מקצועית לגבי מצבו הרפואי של הפג והאם קיימים סימנים המעידים על רשלנות.
 2. איסוף מסמכים רפואיים רלוונטיים, כגון תיק רפואי של האם במהלך ההיריון, פרוטוקולים מחדר הלידה ותיעוד מעקב אחר הפג לאחר הלידה.
 3. התייעצות עם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית, אשר יוכל להעריך את סיכויי התביעה ולהנחות את ההורים לגבי ההליכים הנדרשים.

חשוב לפעול במהירות ככל האפשר כדי לשמור על האינטרסים של הפג הנפגע. ככל שהזמן עובר, עלול להיות קשה יותר להוכיח את הקשר בין הרשלנות לנזקים שנגרמו. פעולה מהירה תאפשר גם להתחיל בהליכי שיקום וטיפול בפג בהקדם, ובכך למזער את ההשלכות ארוכות הטווח של הפגיעה.

אחריות המוסדות הרפואיים במקרי רשלנות בפגים

כאשר מתרחשים מקרים של רשלנות רפואית בפגים, מוטלת אחריות כבדה על בתי החולים והמוסדות הרפואיים המעורבים. הם נדרשים לפצות את המשפחות שנפגעו על הנזקים הפיזיים, הנפשיים והכלכליים שנגרמו כתוצאה מהטיפול הרשלני. בנוסף, על המוסדות הרפואיים מוטלת החובה לנקוט בצעדים משמעותיים לשיפור הליכי העבודה, הגברת הפיקוח והבקרה, ועדכון פרוטוקולים רפואיים, זאת כדי למנוע הישנות של מקרי רשלנות דומים בעתיד. חשוב שהמוסדות הרפואיים יפיקו לקחים מכל מקרה של פגיעה בפג עקב רשלנות, ויפעלו בשקיפות מלאה תוך שיתוף פעולה עם הרשויות הרלוונטיות והמשפחות הנפגעות, בכדי להבטיח את בטיחותם ורווחתם של הפגים הנמצאים בטיפולם.

תהליך תביעת רשלנות רפואית בפגים

תביעות בגין רשלנות רפואית בטיפול בפגים הן הליך מורכב שעשוי להימשך זמן רב. בדרך כלל, התהליך כולל מספר שלבים עיקריים:

 1. איסוף ראיות ומסמכים רפואיים התומכים בטענת הרשלנות
 2. הגשת כתב תביעה לבית המשפט
 3. הליכי גילוי מסמכים והעדת עדים
 4. משא ומתן לפשרה או ניהול ההליך המשפטי עד תומו

סוגי הפיצויים שניתן לתבוע כוללים הוצאות רפואיות, עלות טיפולים עתידיים, אובדן כושר השתכרות ופיצוי על כאב וסבל. עם זאת, יש להוכיח קשר סיבתי ברור בין הרשלנות הרפואית לבין הנזק שנגרם לתינוק.

חשוב לזכור כי בישראל יש תקופת התיישנות של 7 שנים על תביעות רשלנות רפואית, כאשר במקרה של קטינים מדובר ב-7 שנים מגיל 18. לכן, מומלץ לפעול במהירות ולהתייעץ עם עורך דין מנוסה בתחום, כדי לא לאבד את הזכות לתבוע פיצויים.

לסיכום

רשלנות רפואית בפגים היא תופעה חמורה שעלולה לגרום נזקים משמעותיים ובלתי הפיכים לתינוקות חסרי ישע. כפי שציינו לעיל, חשוב לנקוט בצעדים מהירים במקרה של חשד לרשלנות, כולל פנייה לייעוץ מקצועי ואיסוף ראיות רלוונטיות, על מנת לממש את זכויותיכם במידה ואכן נפגעתם.

 

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עורך דין רשלנות רפואית בפגים, ניתן לחייג למשרד 03-6954642 או להשאיר פרטים כאן.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: