קביעת פגישת יעוץ
מחדלים בלידה שחשוב לדעת אהובה טיכו

מחדלים נפוצים בזמן הלידה

לידה היא אחד האירועים הקסומים ביותר בחיים שהרבה התרגשות וציפייה נבנות לקראתו. גם הצוותים הרפואיים שפועלים בחדרי הלידה ובמחלקות יודעים היטב שאחריות רבה במיוחד מוטלת על כתפיהם ושהדבר החשוב ביותר שלומם ובריאותם של היולדת והיילוד. אך בפועל זו לא תמיד המציאות שכן בלא מעט מקרים, בשל התערבות רפואית שעל פניו נראית כנדרשת ומהותית במהלך הלידה – מתרחשים אירועים בלתי צפויים. אירועים חמורים יותר הם אלה שבשל פעולות של הצוות הרפואי נגרמים נזקי גוף ליולדת או לילוד. ישנם מקרים לא מעטים שנחשבים למחדלים של ממש וחשוב להיות ערים להיערך לקראתם ולוודא שהצוות הרפואי מודע לאפשרויות הטיפוליות וההשלכות השונות בעקבות החלטותיהם במהלך הלידה.

 

מחדלים שעלולים להתרחש במהלך הלידה

חשוב להיות ערים לכך שלידה היא הליך רפואי  לכל דבר ועניין, הוא טומן בחובו סיכונים כבכל הליך רפואי. ההתרחשות, המתח והלחץ לקראת הלידה הם תחושות שמלוות הן את היולדת והן את הצוות הרפואי בחדר הלידה. חשוב לתת אמון בצוות הרפואי המנוסה והמיומן אך חשוב לא פחות שהצוות הרפואי יהיה קשוב ליולדת ולתלונותיה. להלן מספר דוגמאות להתפתחויות במהלך הלידה שעלולות להוות סיכון של ממש ליולדת וליילוד–

  • ניטור הדופק העוברי – לקראת הבשלת הלידה חשוב להיות קשובים וערים למוניטור העוברי שמטרתו היא לנטר את דופק העובר. בית המשפט פסק לא אחת כי הצוותים הרפואיים בחדר הלידה ובמחלקת יולדות לא היו ערים דיו למוניטור שהדגים ירידה פתאומית בקצב פעימות הלב (האטה) ומקרים נוספים דומים. במקרים כאלו, חוסר הקשבה למדדי המוניטור עלולים להיות הרי גורל לבריאותו של העובר.
  • חבל הטבור וצוואר היילוד –עם ירידת ראשו של העובר בתעלת הלידה, חשוב לשים לב שחבל הטבור לא כרוך סביב צווארו. במידה ומתגלה חשש שכזה – על הצוות הרפואי לפעול במיידיות ובמיומנות ולבצע את פעולות מניפולציה דחופות במטרה לאפשר ליילוד נשימה חופשית מיד עם יציאתו לאוויר העולם.
  • שאריות השיליה – גם לאחר לידה של ילוד בריא ישנן פרוצדורות רפואיות שהאם צריכה לעבור. שאריות השיליה רחם עלולות לסכן את בריאות היולדת באופן מידי ולכן אין מקום להתמהמהות ויש לדאוג להוצאתן המידית.
  • מצבה הבריאותי של האם במהלך הלידה – על הצוות הרפואי והסיעודי בחדר הלידה להיות קשוב לתלונותיה ולתחושותיה של היולדת במהלך ולקראת הלידה. מעבר למטרת העל היילוד עובר בריא ושלם, בריאותה ושלמותה של היולדת חשוב לא פחות.
  • מומחים רפואיים נוספים – ישנן לידות שמפאת התקדמות הלידה ואופיה נדרשת נוכחות של אנשי צוות מיוחדים ביניהם רופא יילודים, כירורגים ועוד. יש חשיבות גבוהה להגעתם של אלה אל חדר הלידה כמה שיותר מהר על מנת שמצב שהתעורר לא יחמיר או יסתבך.

 

מה עושים במקרה של רשלנות רפואית בלידה?

אם מתעורר החשד שקרתה רשלנות רפואית בלידה חשוב לפנות אל עורך דין שעוסק בתחום זה ויוכל לסייע ולהכווין את בני הזוג. חשוב מאד לשמור ולתעד כל מסמך רפואי או עדויות שנשמעו מאנשי הצוות על מנת שלעורך הדין יהיה את הכלים להבנת המצב ולבניית אסטרטגיית תביעה נכונה בהתאם.

 

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: