קביעת פגישת יעוץ
רשלנות רפואית
אהובה טיכו 21.05.23 רשלנות רפואית

ליסטריה בהריון

ליסטריה הוא שמם של משפחת חיידקים מדבקים, הגורמים למחלות לא נעימות ופוגעות במיוחד בנשים בהריון. הפגיעה של חיידקי הליסטריה בנשים הרות חריפה יחסית ועלולה לגרום, אם לא טופלה כראוי, אף להפלות או לנזקים צמיתים לעובר. במקרים בהם ליסטריה בהריון גרמה לנזקים ממשיים לאם או לעובר, ייתכן שהתרחשה רשלנות רפואית ותוכלו להגיש תביעת רשלנות רפואית על הפגיעה שחוויתם.

מהי ליסטריה בהריון?

ליסטריה הינה משפחת חיידקים מדבקים, הגורמים למחלת הליסטריוזיס. חיידקי ליסטריה עלולים להימצא במזון מקולקל ואף במיני מזון תקינים ובריאים שלא עברו בישול, דוגמת דג או בשר נא. האדם הצורך את המזון יכניס, למעשה, את החיידק לתוך מערכות הגוף הפנימיות שלו והוא יחלה בהרעלת מזון מסוג ליסטריה.

עבור רוב האוכלוסיה, מחלת הליסטריה נחשבת למחלה קלה. הנדבקים יסבלו מכאבי ראש, כאבי בטן ולעיתים גם מעליית חום הגוף, אך תוך מספר ימים התסמינים יחלפו והנדבק יחלים ממחלתו. אולם עבור אוכלוסיית הנשים בהריון, המחלה עלולה להיות חריפה יותר.

חשוב להדגיש כי לא כל היחשפות לחיידק תוביל בהכרח להידבקות. אנשים רבים נחשפים לחיידקי ליסטריה אך לא נדבקים כלל במחלה. אולם בקרב מבוגרים ונשים בהריון, הסיכון להידבקות עולה במידה ניכרת. הסיכויים של אישה בהריון להידבק בליסטריה, גבוהים פי 20 מהסיכויים להידבקות בקרב אישה בריאה שאינה הריונית!

לא רק זאת אלא גם שההשלכות של ליסטריה בהריון עלולות להיות חמורות. כזכור, ליסטריה גורמת לתופעות לא נעימות דוגמת כאבי ראש, חום וכאבי בטן. לא נעים, אבל לא נורא. לעומת זאת, כאשר הנדבקת היא אישה בהריון, הליסטריה עלולה להיות קטלנית ולהוביל למות העובר. במקרים מסוימים, העובר לא ימות כתוצאה מהליסטריה אך יסבול מנזקים גופניים וקוגניטיביים.

מכיוון שכך, נשים הרות נוהגות להימנע מאכילת בשר או דג נא, ירקות מסוימים אשר הימצאות ליסטריה בהם היא שכיחה (למשל נבטים) ועוד. רצוי להיוועץ עם גורמי מקצוע בתחום ולהבין בדיוק מאלו מוצרי מזון רצוי להימנע בתקופת ההריון.

ליסטריה בהריון – מה עושים עם זה?

חיידק הליסטריה אמנם עלול להיות חריף ומסוכן עבור נשים הרות, אולם הודות לרפואה המודרנית ניתן לטפל בו באופן אפקטיבי ובעזרת טיפול אנטיביוטי בזמן הנכון ניתן למנוע את הנזקים החמורים שתוארו לעיל.

כדי שהטיפול האנטיביוטי אכן יצליח, ישמיד את החיידק ולא יפגע באם ובעובר, עליו להתחיל במועדו ולהיות מדויק. טיפול שיתחיל בשלב מאוחר מידי, יינתן במינונים לא מדויקים או באופן שאינו מתאים לאם הספציפית ולרגישויות ידועות אצלה, לא יועיל ולעיתים אף יזיק.

מאחר שאלו הם פני הדברים, בכל מצב בו מתעורר חשד להידבקות בליסטריה יש לערוך בדיקות מהירות לאבחון המחלה וככל שהאם אכן נדבקה בחיידק זה, יש להזדרז ולהתחיל טיפול במחלת הליסטריוזיס.

לכן, כאשר אישה בהריון מגיעה לרופא ומתלוננת על חום, כאבי שרירים, פרכוסים, כאבי בטן או כאבי ראש, אשר נחשבים לתסמיני הליסטריה, הרופא ישלח את האישה לבדיקת אבחון. ככל שתאובחן אצלה ליסטריה, הרופא יתאים את הטיפול האנטיביוטי, מבחינת סוג האנטיביוטיקה הנבחרת והמינון שלה, לתנאים הספציפיים של המטופלת שלו.

מתי קורית רשלנות רפואית בליסטריה בהריון?

עצם ההידבקות בליסטריה אינה נגרמת, כמובן, כתוצאה מרשלנות רפואית. לעיתים, גם הנזקים שייגרמו מהחיידק לא ייחשבו לרשלנות. אולם במקרים בהם הצוותים הרפואיים לא פעלו כמצופה מהם וכתוצאה מכך האם עברה הפלה או שהעובר ניזוק באופן משמעותי, הרי שהתרחשה רשלנות רפואית בהריון וניתן יהיה להגיש תביעה כנגד הצוות הרפואי.

רשלנות רפואית בליסטריה בהריון יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים. אופנים אלו הם:

רשלנות באבחון: הרשלנות יכולה להתבטא באבחון החיידק. רופא שלא שולח אישה הרה לבדיקה חרף הופעת תסמינים לליסטריה לא עומד בסטנדרט הרפואי המצופה ממנו וממילא מתרשל במילוי תפקידו. ככל שאותה התרשלות גרמה לנזק, הרי שניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון כנגד הרופא.

רשלנות בטיפול: לא רק האבחון עלול להיות רשלני, אלא גם הטיפול עצמו. נשים רבות אלרגיות לסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה. רופא שלא ייקח זאת בחשבון וירשום למטופלת מרשם לאנטיביוטיקה שהיא אלרגית אליה, מתרשל. אם ההתרשלות גרמה לנזק, ניתן יהיה להגיש תביעה כנגדו. כמו כן, רשימת מינונים לא מתאימים באופן שגרם לנזק, תהווה אף היא רשלנות רפואית.

חשוב להדגיש שעצם ההתרשלות באבחון או בטיפול לבדן, לא מקימות עילה לתביעת רשלנות רפואית. כדי שניתן יהיה לתבוע תביעת רשלנות רפואית, יש להוכיח כי העובר נפגע כתוצאה מההתרשלות של הרופאים. בנוסף, התביעה תצטרך לשכנע את בית המשפט כי ללא אותה התרשלות, העובר לא היה נפטר או ניזוק. עורך הדין יוכיח כי ההתרשלות הרפואית היא הסיבה לנזק וללא ההתרשלות הנזק לא היה נגרם.

מה לעשות אם נפגעתי מרשלנות רפואית בהריון?

חושדות שנפגעתן מרשלנות רפואית באבחון או בטיפול בליסטריה בהריון? פנו אל עו”ד רשלנות רפואית לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי. חשוב לבחור בשירותיו של עו”ד המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, שכן מדובר בענף משפטי מסועף ומורכב הדורש התמחות ספציפית.

שימו לב – גם אם לא נעים להתעסק בתביעות משפטיות ב

אהובה טיכו משרד עו”ד

מחפשים עו”ד רשלנות רפואית? פנו אלינו במשרד עורכי דין אהובה טיכו. משרדנו מתמחה בתיקי רשלנות רפואית ויעניק לכם שירותי ייעוץ וייצוג משפטי מהשורה הראשונה בתחום. עו”ד ד”ר אהובה טיכו, העומדת בראש המשרד, בעל ניסיון רב של למעלה מ-30 שנה בתחום הרשלנות הרפואית והעניקה שירותים למאות לקוחות מרוצים לאורך השנים בתביעות רשלנות רפואית בכלל ורשלנות רפואית בהריון בפרט.

צרו קשר לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה והתחילו לממש את הזכויות שלכם. עו”ד טיכו וצוות המשרד כולו יעניקו לכם שירות מעולה עם יחס אישי, המותאם בדיוק לצרכים שלכם.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: