קביעת פגישת יעוץ
עורך דין פלילי
עו"ד אהובה טיכו 14.12.20 רשלנות רפואית

מתי רשלנות רפואית הופכת לפלילית

הדין בישראל מתחלק לשני חלקים מהותיים, הדין הפלילי והדין האזרחי. הדין הראשון מתייחס למצבים בהם המדינה היא התובעת הבלעדית. בדין זה, אזרחים, חברות וארגונים יכולים להיתבע בגין עבירות פליליות שונות.

הדין האזרחי מתייחס לתביעות שבין אדם לאדם, אדם לחברה או אדם לרשות מקומית או אחרת. בעוד שבדין הפלילי, הענישה נעה בין מאסר על תנאי לבין מאסרים בפועל וכן קנסות כספיים או עבודות שירות, הרי שהענישה בדין האזרחי מתייחסת לסכומי כסף, פיצויים או מעשים שונים שעל המפסיד לבצע.

מה קורה כששני המצבים מתערבבים?

ישנם מצבים בהם ייתכן שיהיה משפט פלילי לצד משפט אזרחי, או לחילופין, שיתבצע משפט אזרחי אחרי משפט פלילי (בדרך כלל זה הסדר הנכון) וכן מצבים בהם נקבע שאין משפט פלילי, אך האדם הניזוק, בוחר להגיש תביעה אזרחית.

אחד הדוגמאות הטובות לכך היא רשלנות רפואית. על פניו מדובר במקרה קלאסי שנמצא בתחום הדין האזרחי. הרי תביעת רשלנות, היא תביעת נזיקין, ולכן היא אמורה להיות נדונה במשפט אזרחי ולא משפט פלילי. אך כפי שיודע כל עורך דין פלילי, יש גם לא מעט מקרים בהם רשלנות רפואית הופכת לפלילית.

מתי זה קורה בפועל?

רשלנות רפואית תהפוך לעניין פלילי במקרים מסוימים. בין היתר, אם מדובר על מקרי מוות ברשלנות. אז המדינה תבחן האם היא מעוניינת לקחת על עצמה את התביעה ולעמוד מאחוריה במסגרת הדין הפלילי.

צריך לומר, לא כל מקרה בו הטיפול לא הצליח, אפשר לטעון שמדובר ברשלנות, וכן לא כל מקרה רשלנות אשר מוביל בהכרח להנחה שמדובר במקרה פלילי. ישנם לא מעט מקרים שהמדינה תחליט לא להתערב בהם ולהשאיר אותם תחת הדין האזרחי.

בעיקרון, המדינה כן תחליט לפעול אם מדובר על מקרים קשים, כאמור מקרי מוות או מקרים בהם מטופלים הפכו משותקים או נכים בגין הטיפול, וכן אם מדובר על מקרים חוזרים. כלומר, אם התברר שאותו גורם מואשם שוב ושוב באותן עבירות, אז המדינה תחליט להתערב.

בנוסף, המדינה תרצה להתערב אם יתברר שהגורם הנתבע פעל בצורה לא חוקית מבחינת הדין. למשל, אם העלים ראיות, שיבש ראיות, אם ביצע עבירות מרמה הקשורות למקרה וכל מצב אחר בו הוא למעשה הפריע לעשיית צדק כדין.

כיצד עורך דין פלילי יכול לעזור?

באופן טבעי, כל מי שמוצא את עצמו נתבע בדין הפלילי, צריך להיעזר בעורך דין שייצג אותו, בין אם זה מול הפרקליטות המייצגת את המדינה והציבור, ובין אם זה מול בית המשפט. בצורה כזו, הוא יוכל להציג את טיעוניו ולספר את החלק שלו.

רצוי מאוד לבחור עורך דין פלילי שמתמחה לא רק בדין הפלילי, אלא באופן ספציפי בתביעות הקשורות לעולם של רשלנות רפואית, בין אם זה בהיבט האזרחי ובוודאי בהיבט הפלילי.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: