קביעת פגישת יעוץ
lawyer
Ахува Тихо 14.09.20 רשלנות רפואית

מתי רשלנות רפואית היא עבירה פלילית?

עילת התביעה לאור רשלנותו של מוסד רפואי או גורם מטפל כזה או אחר, משויכת לתביעות נזיקין ומצריכות עורך דין הבקיא בענף זה.

אולם ישנם מקרים בהם חריגתו של הגורם המטפל או המוסד הרפואי היא כה גדולה, עד שעולה התהייה שמא ישנו גבול דק ואפור בין מה שמוגדר כתביעת נזיקין אל מול הגשת כתב אישום בגין עבירה פלילית.

נתחיל מן הבסיס – מהי רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית מתקיימת כאשר הגורמים המטפלים חורגים ממה שמוגדר כטיפול נכון המסתמך על נקיטת אמצעי זהירות וגישה טיפולית סבירה ובסיסית לה ראוי כל מטופל ומטופלת. כאשר גישות אלו אינן ננקטות ומובילות לנזק, הרי שיש מקום לבחון עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

עורך דין מומחה בתחום זה, יבחן את התנהגותם של הגורמים המטפלים ויסקור באופן מעמיק את המהלכים השונים בהם נקטו הגורמים הרפואיים השונים לכל אורכו של התהליך הטיפולי החל משלב האבחון, דרך הטיפול בפועל ועד להמשכי הטיפול וביצוע המעקבים.

רק כאשר הוכח מעבר לכל ספק כי אכן הנזק שנגרם למטופל או המטופלת הוא בעל קשר ישיר לשגיאותיהם החריגות של הגורמים המטפלים, אז יידון הנושא כרשלנות רפואית שתגרור פיצויים הולמים ומתן דין וחשבון.

הקו שבין עבירה פלילית לרשלנות רפואית

כדי להוכיח שהתהליך הטיפולי הרשלני הוא אכן עבירה פלילית, חשוב לבדוק היטב את הנסיבות שבגינן נגרם הנזק הנפשי או הפיזי למטופל.

חשוב לדעת שכאשר גורם רפואי מוביל למותו של מטופל לאור גישה רשלנית שאיננה עוקבת אחר הפרוטוקולים הרפואיים הנדרשים, הרי שהוא מסתכן בפני 3 שנות מאסר בפועל, וזאת על-פי סעיף 304 לחוק העונשין. 

אך הרשעתו של איש רפואה בפלילים לאור התרשלות בתפקידו היא בהחלט איננה משימה קלה. כמו בכל תיק משפטי הבוחן את התנהגותם וגישתם של אנשי ומוסדות רפואה, הנסיבות הן שם המשחק, והן אלו אשר ישפיעו על נתיב התביעה.

מקרי בוחן לרשלנות רפואית פלילית

כאמור, במרבית המקרים הרשלנות הרפואית תיבחן כתביעת נזיקין. אולם כמו שבתאונת דרכים יהא הבדל מהותי בין תאונה עם פצועים בלבד לעומת תאונה טרגית שתוביל לאבדות בנפש, כך רשלנות רפואית המסתיימת בפטירתו בטרם עת של המטופל, תצריך בדיקה דקדקנית של עורך דין רשלנות רפואית ולעתים אף התייעצות עם עורך דין פלילי.

כך לדוגמה, ניתוח שלא צלח והוביל לנכות זמנית או קבועה של מטופל תיחשב לתביעת נזיקין. מנגד, אם רופא מרדים יוביל לפטירתו של מטופל בחדר הניתוחים וזאת לאור התעלמותו ממדדים לא תקינים, הרי שיש כאן מקום לשקול היבט של רשלנות רפואית חמורה אשר תגרור אחריה ענישה על-פי הדין הפלילי.

חשוב יהיה לציין שכל מקרה הוא לגופו, ובאם ועולה חשד מטעמכם שמא ננקטה רשלנות רפואית פושעת כנגדכם או כנגד קרובים אליכם, מוטב יהיה להתייעץ עם עורך דין המומחה בתחום זה.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: