קביעת פגישת יעוץ
מהי עבירה פלילית
Ахува Тихо 01.10.20 רשלנות רפואית

מהי עבירה פלילית בגין רשלנות רפואית

אלפי תביעות בגין רשלנות שהיא רפואית פלילית, מוגשות בישראל מדי שנה. הרשלנות יכולה להיגרם מסיבות שונות. מאמר זה יפרט מהי הרשלנות הרפואית ואלו עבירות בגינה הינן פליליות.

מהי עבירה פלילית ברשלנות רפואית?

כאשר מטופל עובר טיפול רשלני וסובל כתוצאה ממנו מפגיעה גופנית, נפשית וכלכלית קשה, הוא רשאי לתבוע את הגורם המטפל. לפני הגשת תביעה חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי אשר עוסק גם ברשלנות רפואית. ביתר פירוט, מדובר למשל במקרים בהם יש טעות באבחון המחלה וניתן טיפול לא מתאים, רשלנות במהלך הרדמה, במהלך הריון ולידה, ניתוחים פלסטיים וכירורגיים ועוד.

כדי להוכיח רשלנות רפואית פלילית, יש לבדוק את הקשר העובדתי והנסיבתי בין הנזק שהטיפול גרם למטופל לבין הרשלנות. למשל, רופא הורשע ברשלנות רפואית וקיבל 4 חודשי מאסר כאשר ילדה נפטרה במהלך ניתוח. דוגמה נוספת, – רופאה מרדימה הורשעה בהריגה כאשר במהלך הניתוח התעלמה מהמוניטור, וכתוצאה מכך נפטרה ילדה. כזכור לרובנו, גם הזמר אמיר פיי גוטמן ז"ל תבע את בית החולים על אבחון מוטעה של מחלת הסרטן לפני מותו המצער בטביעה. כתוצאה מהאבחון השגוי, הוא נפגע מהטיפולים הכימותרפיים בגופו ובנפשו.

כיצד ניתן להוכיח נזק כתוצאה מרשלנות רפואית?

כדי להוכיח נזק גופני או נפשי שנגרם כתוצאה מרשלנות רפואית, יש להביא חוות דעת רפואית נוספת. במקרה של אמיר פיי גוטמן ז"ל, הבדיקות נשלחו לארה"ב וחוות הדעת של הרופאים הייתה שהאבחון שגוי. יתרה מכך, לטענתו, הרופאים בארץ הסתירו את חוות הדעת שהגיעה מחו"ל, והפנו אותו להשתלת מח עצם. לדעת גורמים משפטיים, זוהי רשלנות חמורה, כיוון שגם לאחר הידיעה שהאבחון שגוי, המשיכו לטפל בו כחולה סרטן. במקרים בהם המטופל נפטר כתוצאה מרשלנות רפואית, יש להוכיח את הנזק העובדתי. במידה והנזק מוכח – הענישה היא 3 שנות מאסר בפועל.

האם חל חוק התיישנות על תביעת רשלנות?

בדומה לתביעות אחרות, חוק ההתיישנות חל על תביעות אלו והוא 7 שנים מקרות המקרה. כלומר, לאחר 7 שנים לא ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית. אדם מתחת לגיל 18 רשאי להגיש תביעה מגיל זה למשך 7 שנים גם אם הרשלנות קרתה בהיותו קטין. גם אדם שקרוב משפחתו מדרגה ראשונה נפטר עקב רשלנות, רשאי לתבוע. לאחר מותו המצער של אמיר פיי גוטמן ז"ל, בן זוגו ובנו הגישו תביעת רשלנות על כך שהטיפולים הכימותרפיים החלישו את הזמר שהיה שחיין מצטיין, והביאו לכדי טביעתו.

ייצוג משפטי בתביעת רשלנות

לפני הגשת תביעה חשוב להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית או עורך דין פלילי, על מנת להוכיח את המקרה באופן עובדתי, נסיבתי ומשפטי. עורך הדין יאסוף את הראיות וחוות דעת נוספות, ויביא עדים מומחים לנזק שנגרם. ההרשעה הפלילית יכולה לשמש גם לתביעה אזרחית, אך גם אם לא הוכרעה הרשעה פלילית, עדיין ניתן לעשות שימוש בעובדות של התיק הפלילי לצורך הגשת תביעה אזרחית.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: