קביעת פגישת יעוץ
אספירציה
Daniel 28.06.23 רשלנות רפואית

אספירציה: טיפול, תסמינים ומתי זה נובע מרשלנות?

חוויתם נזקים כתוצאה מאספירציה? ייתכן שנפגעתם מרשלנות רפואית. ככל שזהו המצב, חשוב להבין מהן הזכויות והאפשרויות המשפטיות שלך. אספירציה מתרחשת כאשר חפצים זרים, כגון מזון, נוזלים או הקאות, נשאפים לתוך דרכי הנשימה והריאות, מה שעלול לגרום לסיבוכים חמורים. במאמר זה נעסוק באספירציה ונעמיק במקרים בהם האספירציה עלולה להתרחש עקב רשלנות רפואית.

אספירציה – מה זה?

אספירציה הינו מונח רפואי המתאר שאיפה של חומרים זרים אל תוך דרכי הנשימה והריאות. אספירציה יכולה להתרחש כאשר מזון, נוזלים, רוק או הקאות חודרים לקנה הנשימה במקום לרדת מהוושט לתוך הקיבה. אספירציה עלולה להוביל לזיהומי ריאות, דלקת ריאות וסיבוכים נשימתיים אחרים, ואלו בתורם עלולים לגרום לנזק משמעותי לאדם הפגוע. במקרים חמורים, אספירציה עלולה לגרום גם לחנק ולמוות.

אספירציה – למה זה קורה?

אספירציה יכולה לקרות מסיבות שונות. בין הסיבות ניתן למנות את הגורמים הבאים כגורמים מובהקים לאספירציה:

 1. קשיי בליעה
 2. ירידה בהכרה והתעלפות.
 3. הליכים רפואיים הכוללים הרדמה.
 4. הקאות לא מבוקרות.

ניתן להבחין בקלות בין שני מצבים של אספירציה – אספירציה כתוצאה מפעילות טבעית ואספירציה כתוצאה מפעילות רפואית. להלן, אגב העיסוק באספירציה כתוצאה מרשלנות רפואית, להבחנה זו תהא משמעות קריטית.

תסמינים לאספירציה

זיהוי תסמיני האספירציה קריטי להתערבות מוקדמת ומניעת נזקים חמורים. תסמינים נפוצים של אספירציה כוללים:

 • שיעול או חנק במהלך אכילה או שתייה או לאחר פעולות אלו.
 • קוצר נשימה או צפצופים נשימתיים.
 • כאב או אי נוחות בחזה.
 • דלקות ריאות תכופות או חוזרות.
 • חום או שיעול מתמשך.

הופעת תסמינים אלו תעיד, בסבירות גבוהה, על אספירציה. אף הופעה של תסמין בודד עלולה להצביע על אספירציה, אך הופעה של מספר תסמינים יחדיו תחזק את ההנחה כי מדובר באספירציה. בקרב קבוצות סיכון לאספירציה, הרי שהתסמינים להצביע ביתר שאת על אספירציה. על הרופא המטפל לקחת זאת בחשבון כאשר מגיע אליו מטופל המשתייך לקבוצות הסיכון לאספירציה.

טיפול באספירציה

הטיפול באספירציה תלוי בחומרת המצב ובסיבוכים אפשריים. הטיפול עשוי לכלול שיקום ריאתי לצורך ניקוי הריאות מהעצמים הזרים שחדרו אליהן, טיפול אנטיביוטי למניעת זיהומים ובמקרים של חנק או חדירה של עצמים זרים גדולים, ייתכן כי לא יהיה מנוס אלא לבצע התערבות כירורגית במטרה להוציא את העצם הזר.
כמו כן, לא אחת הרופאים יורו על מעקב וניטור צמודים אצל מי שמועדים לאספירציה. זאת, במטרה למנוע מצב בו המטופלים חווים אספירציה ואינם זוכים למענה רפואי הולם כמה שיותר מהר.

אספירציה – רשלנות רפואית

על רופאים ושאר הצוותים הרפואיים מוטלת חובת זהירות למנוע מקרים של אספירציה ולטפל בהם בהקדם. רשלנות רפואית באספירציה נחלקת לשני סוגים עיקריים. הראשון, הוא אבחון לקוי של אספירציה או מתן טיפול לא מתאים לאדם הסובל מאספירציה. הרשלנות השנייה, ואולי אף החמורה יותר, קורית כאשר האספירציה נגרמת כתוצאה מפעילות הצוותים הרפואיים.

אבחון וטיפול לקויים באספירציה

אבחון לקוי של אספירציה יכול להיחשב לרשלנות רפואית. זאת, אם האבחון הלקוי יעמדו בתנאים לרשלנות רפואית שיוצגו להלן. כך גם באשר לטיפול לקוי אשר גרם לנזק. הטיפול הלקוי יכול להיות טיפול אנטיביוטי לא מותאם, ניתוח כושל או כל פרוצדורה רפואית אחרת שלא מבוצעת כראוי או לא לוקחת בחשבון מאפיינים הייחודיים למטופל הספציפי.

אספירציה כתוצאה מרשלנות רפואית

אספירציה עלולה להתרחש כתוצאה מרשלנות רפואית. מדובר בתופעה חמורה במיוחד, בה התנהלות הרופאים עצמה גורמת למטופל לנזק משמעותי.

לא אחת, אספירציה תיגרם כתוצאה מרשלנות רפואית כאשר מבוצעת במטופל פרוצדורה רפואית בהרדמה. הרופאים מרדימים את המטופל הרדמה חלקית או מלאה, אשר מונעת מהמטופל לשלוט בחלל הפה שלו. בעקבות זאת, עצמים זרים חודרים אל מערכת הנשימה של המטופל ונגרמים לו נזקים. זוהי רשלנות רפואית חמורה, שכן לא רק שהרופאים לא מנעו את הנזק אלא הם עצמם חוללו אותו.

רשלנות רפואית

כדי שטיפול או אבחון לקוי ייחשבו לרשלנות רפואית, עליהם לקיים את כל התנאים הבאים:

 1. הרופא התרשל במילוי תפקידו.
 2. נגרם נזק למטופל בעקבות ההתרשלות.
 3. קיים קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק.

 

החוק קובע כי על איש מקצוע לפעול בסטנדרט המצופה ממנו. ככל שאיש המקצוע, לענייננו הרופא, לא עומד ברף זה, הרי שהוא התרשל במילוי תפקידו. לכן, אם רופא ביצע ניתוח בצורה הטובה ביותר ובכל זאת הניתוח לא הצליח, הרופא לא התרשל. מנגד, ככל שהרופא לא עמד בסטנדרט העבודה המצופה ממנו, הרי שהוא התרשל.
כדי שההתרשלות תהפוך לרשלנות רפואית, צריך להיגרם נזק כתוצאה מההתרשלות. בהיעדר נזק, ההתרשלות לא תהפוך לרשלנות.

החוק לא מסתפק בכך שיגרם נזק. יש לבחון האם קיים קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק. קשר סיבתי מתקיים כאשר בהיעדר ההתרשלות, לא היה נגרם הנזק וכן בתנאי שניתן היה לצפות כי הנזק יקרה כתוצאה מההתרשלות. התקיימות של תנאי זה כמו גם התנאים הקודמים, תצביע על כך שהתרחשה רשלנות רפואית המקימה עילת תביעה לנפגע ומזכה אותו בתשלום פיצויים מהרופא הפוגע.

הגשת תביעת רשלנות רפואית

אם נגרם לכם נזק עקב אספירציה שנגרמה מרשלנות רפואית, תוכלו להגיש תביעת רשלנות כנגד הרשלן שפגע בכם. צרו קשר עם עו”ד רשלנות רפואית לבירור סיכויי התביעה שלכם וככל שהגשת תביעה אכן כדאית, פתחו תיק תביעה, הגישו כתב תביעה ונהלו הליך משפטי כנגד מי שגרם לכם לנזק.
סבלתם מאספירציה? נפגעתם מרשלנות רפואית? פנו אל עו”ד ד”ר אהובה טיכו לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי. עו”ד טיכו מתמחה בתיקי רשלנות רפואית ובעלת ניסיון של למעלה מ-30 שנה בתחום. עו”ד טיכו תעניק לכם שירות משפטי מקיף מקצה לקצה ותדאג שאתם תקבלו את הפיצויים המגיעים לכם.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: