קביעת פגישת יעוץ
מהי רשלנות רפואית ברפואת שיניים?
Ахува Тихо 01.07.20 רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית ברפואת שיניים?

רבים מאיתנו סבורים שאין שום סיכון בטיפול שורש או יישור שיניים. לכל היותר, אם משהו לא מצליח – מתקנים. אבל זה לא ממש כך ובהחלט יש בעיות שנגרמות מרשלנות רפואית בתחום השיניים.

רשלנות רפואית היא מצב שבו הרופא לא היה זהיר דיו כלפי המטופל שלו בעת הטיפול. רופא שיניים טוב, למשל, ידע מתי יש בפניו בעיה שהוא לא יכול לטפל בה או שאין לו מספיק ניסיון לטפל בה. ואם יש לו מספיק ניסיון והוא החליט לטפל במקרה, הוא יהיה זהיר כלפי המטופל שלו, ולא יסכן אותו, גם אם כל בעיה שתיווצר מהטיפול תהיה ברת-טיפול. 

רבים חושבים שרשלנות רפואית בתחום השיניים נקבעת רק אם הבעיה שנוצרה נבעה מטיפול בריאותי בשן. זה לא כך. דווקא בשיניים יש חשיבות למראה ולאסתטיקה של השן או הלסת ורשלנות בטיפולי שיניים לא חייבת להתבטא רק בבעיה בריאותית או מסכנת חיים. למעשה, אם לשפוט לפי מספר והתמחות מרפאות השיניים בתל אביב, למשל, נעשים היום לא פחות טיפולי שיניים אסתטיים, מאשר טיפולים בתחום הבריאותי.

רשלנות רפואית בשיניים יכולה להתבטא גם בבעיות אסתטיות לנבוע מטיפולים אסתטיים לכאורה כמו טיפולי יישור שיניים או הלבנת שיניים: תארו לעצמכם מצב שבו רופא לא מיומן דיו גרם נזק לשורשי השיניים בזמן שהוא מזיז אותן, או נגרמו דלקות בפה כתוצאה מהלבנת שיניים לא נכונה לפציינט. 

ואם נגרם נזק למראה השיניים, והוא נגרם כתוצאה מרשלנות, יש לכאורה מקום לפיצוי. 

ניקח מקרה אחר, כמו הנחה לא נכונה של כתר או השתלת שן לא טובה. האם פרוצדורה כזו, שנעשתה במרפאת שיניים בתל אביב למשל, נעשתה לצורך אסתטי או בריאותי?

זה לא משנה. אם נגרם נזק לשיניים סמוכות או למראה הפה או לאופן הלעיסה של הפציינט, והוא יכול להוכיח שהנזק נגרם בגלל שהרופא עשה פעולה לא טובה – מחוסר זהירות או מחוסר מקצועיות – הוא יוכל לתבוע פיצויים על בסיס רשלנות רפואית. 

ולא רק רופא שיניים יכול להתרשל בעבודתו: גם שינניות או מרדימים וגם סייעות. 

אנחנו יודעים על לא מעט מקרים שבהם נעשתה הרדמה לא נכונה או טובה ולפציינט נגרם נזק. אנשים הגיעו לאשפוז בגלל שימוש בחומרי הרדמה לא נכונים או רגישות. לפעמים הפציינט לא מודע לרגישות שיש לו לחומר הרדמה מסוים ולרופא אין לכן אחריות כל עוד הוא פעל נכון, בצורה מקצועית וסבירה. 

מצד שני, אם הרופא שכח לשאול את הפציינט לרגישויות לחומרי הרדמה או על הרדמות קודמות, הרופא עלול למצוא את עצמו במצב של רשלנות רפואית.

זכרו שככלל, בתביעת רשלנות רפואית יש להוכיח, מלבד נזק, גם רשלנות רפואית, לפי ההגדרה שלה בחוק. התייעצו עם עורך דין לתביעות רשלנות רפואית, שכמותו תוכלו למצוא בתל אביב ובערים נוספות, אחרות, בארץ. 

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: